Ο Άκπομ χάρισε το πρώτο νταμπλ στον ΠΑΟΚ

Αθλητισμός, 21 Μαΐου 2019 | 17:12
Το Σάββατο 11 Μαΐου, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του
ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ

Το Σάββατο 11 Μαΐου, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του, παίζοντας κεκλεισμένων των θυρών στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το τελικό σκορ 1-0 επί της ΑΕΚ διαμόρφωσε ο Τσούμπα Άκπομ με ένα υπέροχο γκολ. Ο πρώην επιθετικός της Άρσεναλ χάρισε στον ΠΑΟΚ το τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο και το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του σκοράροντας στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν το έβδομο γκολ του  Άκπομ σ’ αυτή τη σεζόν και μ΄αυτό σφράγισε την καλύτερη χρονιά που είχε ποτέ η ομάδα.

Ο αγώνας έγινε παρουσία 900 μόνο οπαδών και 3.000 αστυνομικών, με σκοπό να μην επαναληφθούν τα επεισόδια που είχαν σημειωθεί στους δύο προηγούμενους τελικούς μεταξύ των δύο ομάδων το 2017 στον Βόλο και το 2018 στην Αθήνα. Ωστόσο, η τεράστια αστυνομική δύναμη, δεν κατάφερε να τα αποτρέψει κι έτσι κατά τη διάρκεια του αγώνα υπήρξαν ρίψεις αντικειμένων προς παλαίμαχους ποδοσφαιριστές και δημοσιογράφους.

Το πρώτο ημίχρονο του ιστορικού αυτού τελικού Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη. Στην πορεία και οι δύο ομάδες έχασαν μερικές αξιόλογες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με κορυφαία εκείνη του Τσιγκρίνσκι που είδε την προσπάθειά του να ακυρώνεται από την επέμβαση του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα με την ολοκλήρωση του 45ου λεπτού, το σουτ του αρχηγού του ΠΑΟΚ Δημήτρη Πέλκα διέσχισε την περιοχή της ΑΕΚ και βρήκε στο σημείο του πέναλτι τον Άκπομ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βασίλη Μπάρκα πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ. Αυτή η μαγική στιγμή για τον ΠΑΟΚ έμελλε να κρίνει και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βάζοντας στο παιχνίδι δύο επιθετικούς προσπάθησε να πιέσει, όμως η ορμή της διαρκώς μειωνόταν απέναντι στην αυτοπεποίθηση του ΠΑΟΚ η οποία μεγάλωνε όσο προχωρούσε ο αγώνας.

Τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ για τρίτη συνεχόμενη φορά σε τελικό Κυπέλλου και να την αφήσει πάλι χωρίς τρόπαιο, ενώ ο Άκπομ ψηφίστηκε ως ο πιο πολύτιμος παίκτης του τελικού.

Αυτός ήταν ο πρώτος ελληνικός ποδοσφαιρικός αγώνας στον οποίο τέθηκε σε εφαρμογή το VAR χωρίς ωστόσο, να επηρεάσει κάποια διαιτητική απόφαση.

Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την πιο επιτυχημένη σεζόν στην ιστορία του, κατακτώντας το τρίτο του πρωτάθλημα, ως ο μοναδικός αήττητος σε όλη την Ευρώπη και το έβδομο Κύπελλο στην ιστορία του. Αναμφισβήτητα λοιπόν, στην επόμενη σεζόν, θα είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση των δύο τίτλων.

Από την άλλη μεριά, εννέα μήνες μετά τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ και έναν χρόνο μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά από το 1994, η ΑΕΚ θα πρέπει να κάνει μια πολύ σοβαρή αυτοκριτική. Μετά την επιβλητική ολοκλήρωση της δραματικής πενταετίας κατά την οποία η Ένωση κατάφερε να ανέβει από την Γ’ Εθνική στην κορυφή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, η φετινή της χρονιά στιγματίστηκε από ένα ακόμα χαμένο Κύπελλο -για τρίτη συνεχόμενη φορά από τον ΠΑΟΚ- και από μία αποτυχημένη προσπάθεια να διεκδικήσει ξανά τον περσινό τίτλο της πρωταθλήτριας.